Języki obce to coś, co każdy z nas powinien, choć w minimalnym stopniu opanować. Dziś nikogo nie szokuje doskonała znajomość angielskiego i raczej nie zaimponujemy tym naszemu pracodawcy. Ale już kilka języków, chociaż w stopniu komunikatywnym, będzie sporym atutem, który przemówi na naszą korzyść. Dlatego nauka nowych języków jest ważna dla nas i dla naszej kariery.
Korzystaj ze sprawdzonych aplikacji do nauki
Na rynku mamy masę aplikacji, które w teorii powinny pomóc nam nauczyć się wybranego języka. Ich dobór powinien być w pełni uzależniony od tego, w jakim celu uczymy się języka. Jeśli chcemy nauczyć się go na uniwersyteckim poziomie, aby móc bez problemu w przyszłości wyjechać za granicę na studia, to nie powinniśmy sięgać po aplikacje przeznaczone dla osób, które chcą się uczyć hobbystycznie i na odwrót, jeśli chcemy poznać jakiś język w ramach hobby, nie powinniśmy inwestować w poważne kursy internetowe, które nie dość, że sporo kosztują, to nie są nam zupełnie potrzebne. W wyborze na pewno pomocą nam opinie innych użytkowników.
Słuchaj i czytaj w danym języku
Jeśli uczymy się bez nauczyciela czy osoby, która mówi płynie w danym języku, ciężko nam będzie nauczyć się mówić i czytać w sposób poprawny. Im więcej będziemy wyszukiwać w danym języki i im dłużej będziemy się z danym językiem oswajać, tym łatwiej będziemy nim operować. Do tego wypracujemy u siebie intuicję, która pomoże nam czytać i mówić w konkretny sposób dane sylaby czy całe słowa. W naszej głowie oprócz tego zostają ciekawe i używane wyrażenia, które brzmią zupełnie inaczej, niż w języku polskim. W szkole raczej nauczyciele o większości w nich nie wspominają, zwłaszcza jeśli są używane potocznie, a więc nie można ich użyć na maturze.
Jak skutecznie uczyć się języka obcego?
Nie zapomnij o słówkach
Nie da się nauczyć języka bez opanowania bogatej biblioteki słów. Nie chodzi od razu o wkuwanie na pamięć całego słownika, ale trzeba uczyć się ich regularnie i sporo, zwłaszcza gdy jest się samoukiem. Dobrym sposobem na opanowanie podstawowego słownictwa jest zastosowanie metody, która przeważa w podręcznikach i kursach, czyli uczenie się po kilkadziesiąt słów z danej dziedziny. W ten sposób słówka będziemy mieli już pogrupowane i łatwiej będziemy je kojarzyć. Możesz przygotowywać sobie taki tematyczny plan nauki i pod niego dobierać słowa, których będziesz się uczył.