Dlaczego warto? Języki obce Metody nauki

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Języki obce otwierają drzwi nie tylko do świata, gdy okazują się niezbędne w podróży, ale są też drogą do poznania nowych osób i możliwości np. przy zdobywaniu lepszej pracy. Kiedy zapada decyzja o nauce języka obcego wiele osób zadaje sobie to pytanie, jak robić to skutecznie? Oto pięć sprawdzonych porad.
Pierwsza: nauka języka obcego to pewien proces. Trzeba przygotować się na to, że nabywanie nowych umiejętności zajmie nam po prostu czas. Może to być jeden rok, może to być kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat, ale trzeba się przygotować na to, że nie wszystko wydarzy się od razu. Wszystko zależy od tego, czego chcemy osiągnąć i z jaką intensywnością się uczyć.

Jak uczyć się skutecznie?

Ale wracając do pytania, jak to robić skutecznie? Motywując się i mając na uwadze, że postęp będzie widoczny powoli i nie od razu, powinniśmy ułożyć plan działania i maksymalnie jak to możliwe skupić się na jego realizacji. Czasem małymi krokami, ale konsekwentnie. To klucz do efektywnej nauki języka obcego.

Druga: język obcy to jak każda inna umiejętność. To nigdy nie jest tak, że trzeba mieć do tego konkretne predyspozycje. Skuteczna nauka polega tu na tym, aby dobrać styl nauki, który będzie nam odpowiadał. Taki sposób, który będzie dla nas przyjemny, a nie demotywujący. To ważne, zwłaszcza na początkowym etapie nauki, gdzie nie od razu widać pierwsze rezultaty.

Trzecia: uczmy się od tych, którzy nauczyli się już tego przed nami. Dobry nauczyciel, doświadczony lektor języka obcego, tutor, obcokrajowiec mówiący w kilku językach… To osoby, które pomogą nam nadać odpowiednie tempo, zmotywować, ale przede wszystkim wspierać nas w skutecznej nauce. Aby skutecznie się uczyć trzeba mieć nie tylko narzędzia, ale również kogoś obok, kto pomoże nam te narzędzia dobrze wykorzystać.
Czwarta: znajdźmy przestrzeń na naukę. To bardzo istotne, aby wyznaczyć sobie w ciągu dnia przestrzeń na naukę. Może to być jeden lub kilka razy w ciągu dnia, gdy świadomie uczymy się języka. Oczywiście, ważne są okoliczności, bo gdy nie mamy sił i jesteśmy wyczerpani to nawet najbardziej wybitny i pracowniczy charakter się podda. Chodzi tu o to, aby znaleźć komfortowy czas dla siebie, nawet gdyby miało to być tylko 5 minut dziennie, ale konsekwentnie powtarzane każdego dnia.

Jak uczyć się języka samodzielnie?

Ostatnia rada

Piąta i ostatnia rada: zachowaj balans. Nie rób z tego przykrego obowiązku. Nauka języka obcego nie powinna się z tym kojarzyć. Balans pomiędzy pracą, nauką, rozrywką i odpoczynkiem powinien być zachowany. Jeśli uczymy się intensywnie cały tydzień, to zróbmy sobie jeden dzień przerwy i nagródźmy się za to. Drobne przyjemności jako nagroda będą kojarzyły nam się pozytywnie z procesem nauki – i o to właśnie chodzi.

Similar Posts