Dlaczego warto?

Jak utrzymać motywację i osiągnąć swoje cele?

Dla wielu osób utrzymanie wysokiego poziomu motywacji jest ciężkim zadaniem. Wymówki, przemęczenie, wieczny brak czasu, problemy z ustaleniem priorytetów – to tylko niektóre czynniki mające wpływ na to, że nasz poziom motywacji spada, a cele pozostają nieosiągnięte. Jak ustalać swoje cele i dbać o motywację, by iść do przodu i spełniać swoje marzenia?

Droga do sukcesu

Zanim zaczniesz dążyć do jakiegoś celu, postaraj się go dokładnie określić. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Ustal ramy czasowe, w których osiągniesz dany cel. Rozpisz go na małe kroki, które pozwolą ci na przybliżanie się do tego, na czym ci zależy. Pamiętaj, że realizacja największych projektów zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku!

Nadaj swoim celom wysoki priorytet. Ma to ogromne znaczenie dla naszej psychiki, dlatego warto dowiedzieć się jak organizować naszą codzienność. Oczywiście, życie bywa nieprzewidywalne i bardzo często nie wszystko idzie zgodnie z planem. Dlatego, kiedy nie uda ci się zrealizować kolejnego “kroku,” w zaplanowanych wcześniej ramach czasowych – nie poddawaj się! Jak głosi popularne powiedzenie “czas i tak upłynie.” Od ciebie zależy, czy pozwolisz mu minąć tak po prostu, czy postarasz się go wykorzystać. Pamiętaj, że aby osiągnąć cel będziesz musiał wytrwale do niego dążyć. Zmiana życia jest możliwa tylko wtedy, kiedy zmienimy samych siebie.

Pielęgnuj pozytywne nawyki

A zatem…pomyśl o dobrych nawykach, które przybliżą cię do osiągnięcia celu. Chcesz się nauczyć języka? Regularnie czytaj i słuchaj materiałów w obcym języku. Pragniesz zrzucić kilka kilo? Postaraj się ograniczyć niezdrowe jedzenie i zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Może codzienny spacer będzie dobrym pomysłem?

Kiedy stawiasz sobie nowy cel, pomyśl, co musisz zrobić, żeby go osiągnąć. Wypisz wszystkie rzeczy, które możesz zrobić, a następnie zacznij je realizować! Wizualizuj efekt końcowy. Kształtuj nowe nawyki. I co najważniejsze – śledź swoje postępy. Nic tak nie motywuje do kontynuowania wysiłków, jak świadomość, że część drogi jest już za nami, a wymarzony cel znajduje się bliżej, niż jeszcze kilka dni/tygodni/miesięcy temu.

I na koniec – mierz siły na zamiary. Pamiętaj, że w miesiąc nie zrzucisz 15 kilogramów, nie nauczysz się perfekcyjnie języka, nie postawisz domu, ani nie zmienisz trwale swojego życia. Wszystko wymaga czasu. Im większy i bardziej ambitny cel, tym więcej czasu zajmie ci jego realizacja. Nie oznacza to jednak, że masz zrezygnować z dążenia do obranego przez siebie celu! Wręcz przeciwnie. Postaraj się tylko dbać o to, by poziom twojej motywacji był odpowiednio wysoki i ułatwiał ci osiągnięcie celu.

Similar Posts