Dlaczego warto? Języki obce Metody nauki

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Nieoczywiste powody

W dobie szybko rozwijającej się technologii, coraz sprawniej działającej sztucznej inteligencji nauka języków obcych może wydawać się przeżytkiem. Całe strony internetowe przetłumaczymy za pomocą jednego kliknięcia, a obcojęzyczny tekst zapisany na papierze zrozumiemy szybko dzięki jednej z wielu aplikacji dostępnych na smartfonie. Dlaczego zatem aż tylu Polaków poświęca swój czas i uczy się na przykład języka hiszpańskiego?

Nasz mózg dłużej pozostanie sprawny

Kiedy próbujemy zrozumieć struktury gramatyczne języka, działa lewa półkula naszego mózgu odpowiedzialna m.in. za myślenie analityczne. Używając na co dzień ojczystej mowy nie przyglądamy się zazwyczaj przyczynom takiej czy innej budowy zdań lub poszczególnych wyrazów. Próbując stworzyć nawet proste zdanie w języku obcym musimy natomiast wykorzystać nie tylko naszą pamięć, ale także właśnie umiejętność logicznego myślenia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że czym więcej języków uda nam się nauczyć, tym później zacznie starzeć się nasz mózg i tym dużej zachowamy pełną sprawność umysłową.

Rozwiniemy naszą osobowość

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, język wpływa na nasz sposób bycia i myślenia. Wynika to między innymi z większej lub mniejszej liczby wyrazów określających pozytywne lub negatywne odczucia. Niektóre języki, tak jak np. angielski, ułatwiają także bezpośrednie zwracanie się do drugiej osoby. Sprawia to przykładowo, że mniejsze trudności będziemy odczuwać przy pierwszym kontakcie z nowo poznanym człowiekiem. Używając różnych języków możemy z czasem zauważyć, że każdy z nich daje nam inne możliwości wyrażania samych siebie i interakcji z innymi.

Najlepsze metody nauki języka obcego.

Poznamy nowych ludzi

W czasie podróży większość z nas używa języka angielskiego, ponieważ nie posługuje się mową mieszkańców odwiedzanego kraju. Zazwyczaj wydaje się to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Warto jednak nauczyć się choćby najbardziej podstawowych zwrotów tamtejszego języka. W łatwy sposób zaskarbimy tym sobie przychylność miejscowych, pokazując otwartość nie tylko na inny język, ale także zwyczaje i kulturę. Nawet rozmowa pełna błędów gramatycznych i ożywionej gestykulacji może stać się wtedy początkiem wspaniałej znajomości.

Similar Posts