Języki obce Metody nauki

Najlepsze metody nauki języka obcego.

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Jest to piękne zdanie jednakże nie powinno dotyczyć nauki języka obcego. Istnieje wiele powodów, dla których zależy nam na szybkiej nauce języka obcego. Niektórzy potrzebują szybko nauczyć się języka obcego do nowej pracy, aby zwiększyć swoje kwalifikacji a inni dla celów przyjemniejszych, takich jak podróżowanie. O zaletach uczenia się języka obcego nie muszę nikogo przekonywać. Jednak osoby uczące się języka obcego często rezygnują po roku, nauki ponieważ nie dostrzegają wyraźnych postępów.
W moim życiu uczyłam się pięciu języków obcych oraz stosowałam rożne metody nauki języków, aby przyspieszyć ten proces. Po kilku latach doświadczeń z nauka języków obcych poznałam wiele metod na szybsze przyswojenie wiedzy. Poniżej przedstawię kilka z nich, które moim zdaniem są najbardziej efektywne.

Metoda immersji

Jest to technika polegająca na całkowitym zanurzeniu się w obcym języku. Krótko mówiąc otaczamy się tym językiem w codziennych czynnościach. Idealnym rozwiązaniem byłaby oczywiście przeprowadzka za granicę. jednak metodę tę można również zastosować nie wyjeżdżając z kraju. Wystarczy zaaplikować kilka usprawnień w naszym codziennym życiu. Zamiast oglądać filmy z lektorem, oglądajmy je w oryginalnym języku, słuchajmy muzyki w języku obcym, zmieńmy język w swoim telefonie z polskiego na język, którego obecnie się uczymy. Zapoznajmy się z prosta literaturą w obcym języku. Oczywiście na początku nauki nie rzucajmy się na literaturę piękną, np. powieści Dostojewskiego, ponieważ skończymy na tym, że będziemy tłumaczy 95% słówek w niej zawartych. Zacznijmy od bajek z obrazkami. Możemy również oglądać programy kulinarne w języku obcym. Jednym z efektywnych sposobów jest przyklejenie na otaczające nas przedmioty ich odpowiedników w języku obcym. W ten sposób bez zbytniego wysiłku otoczymy się nowym słownictwem i szybko je wchłoniemy. Spróbujmy nawet myśleć w tym języku, a wykonując codzienne czynności, na przykład pranie mówmy głośno co w tym momencie robimy – oczywiście w języku obcym.

Metoda tancerki

Nazwa tej metody wywodzi się od systemie]u nauki tańca, którą stosowała znana nauczycielka tańca Martha Graham. W polskim szkolnictwie uczymy się „blokowo”, to znaczy, że po przerobieniu odpowiedniej partii materiały przechodzimy do następnej partii, nigdy do nie j nie wracając. Sukces tej metody polega na powtarzaniu materiału w odpowiednich odstępach czasu, które pozwolą na efektywne zapamiętanie przyswajanego materiału. Należy zastosować system kilku powtórek, gdzie po odpowiedniej przerwie powracamy do tego samego materiału. Przerwa ta powinna być na tyle długa, aby nasz mózg zdążył już zapomnieć przyswojony materiał. Pierwsza powtórka powinna wystąpić po tygodniu, następna po trzech lub czterech tygodniach. Można również stosować więcej powtórek, o ile dysponujemy takim czasem, na przykład przed zbliżającym się egzaminem. Mądre rozłożenie powtórek w czasie, pozwoli na dłuższe zapamiętanie materiału, nawet na jego zapamiętanie na całe życie.

Metoda testu

Jest to technika bardzo rzadko stosowana poprzez osoby uczące się, jednakże jest ona bardzo efektywna więc warto ją zastosować w codziennej nauce. Testy kojarzą się nam z czymś nieprzyjemnym, często z okresem szkolnym. Spróbujcie powrócić do lat szkolnych i momentów, gdy nauczyciel oddawał Wam testy, z podkreślonymi błędami. Wówczas poznając prawidłową odpowiedz na pytanie, na które w teście odpowiedzieliśmy błędnie zapamiętaliśmy ją na długo. Podczas nauki języka warto sprawdzać swoją wiedzę prostymi testami. Najważniejszy w tej metodzie jest mechanizm, w którym próbujemy przypomnieć sobie prawidłową odpowiedz na pytanie, wówczas szperamy w zakamarkach swojej pamięci, a wtedy utrwalamy je w naszym mózgu. Pamiętaj – ucz się na własnych błędach i nie bój się tego.

Obecnie istnieje kilkanaście technik nauki języków obcych. Powyżej przedstawiłam jedynie trzy metody nauki języka obcego, ponieważ dają one najlepsze i najszybsze efekty. Spróbuj zastosować je w codziennej nauce, a sam przekonasz się o ich sile.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Nieoczywiste powody

Similar Posts