Nauka nowego języka, zwłaszcza od pewnego wieku, może być przerażająca. Uczenie się tysięcy zupełnie nieznanych słów i opanowanie struktur gramatycznych innych niż w języku ojczystym to czasochłonna misja. Jednakże, posiadanie napiętego życia, które nie pozwala Ci znaleźć czasu na naukę nowego języka, nie powinno być już wymówką dla osiągnięcia Twojego celu. Można nauczyć się nowego języka, ucząc się tylko przez godzinę dziennie.
Jedna godzina dziennie, pięć dni w tygodniu, jest bardziej produktywną metodą niż spędzanie pięciu godzin raz w tygodniu. W rzeczywistości, eksperci w dziedzinie nauki języków obcych zgadzają się, że bardziej realne jest poczynienie znaczących postępów poświęcając tylko jedną godzinę dziennie na naukę niż poświęcając znacznie więcej czasu.
Liczne badania na ten temat wykazują, że istnieje bezpośredni związek między dwujęzycznością, inteligencją, pamięcią i osiągnięciami w nauce, ponieważ mózg sprawniej przetwarza informacje. Jednakże, zgodnie z wynikami badań, czas potrzebny do nauczenia się nowego języka zawsze będzie zależał od języka ojczystego i nowego języka, którego uczeń próbuje się nauczyć, ponieważ im bardziej nowy język jest oddalony od języka ojczystego, tym bardziej skomplikowane będzie wyzwanie związane z nauką tego nowego języka.
Jednak pomimo czasu, który trzeba poświęcić na naukę nowego języka, eksperci twierdzą, że jest to warte wysiłku, ponieważ nauka nowego języka ma interesujące korzyści poznawcze dla osoby uczącej się. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Northwestern wykazały, że dwujęzyczne mózgi są w stanie lepiej wykonywać funkcje.
Powiązany temat: Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?
Jak zaplanować swój czas na naukę?
Kiedy już określisz swoje cele związane z nauką nowego języka, czas zacząć planować praktyczny harmonogram i metodologię nauki w wymiarze 1 godziny dziennie i, jeśli to możliwe, z uwzględnieniem wielu różnych metod nauki.
Oprócz książek i filmów, podstawowym zadaniem będzie poświęcenie przynajmniej części tej godziny na rozmowę z native speakerem, w miarę możliwości twarzą w twarz. Eksperci twierdzą, że nauka z native speakerami pomaga utrzymać motywację do dalszej nauki języka. Zamiast zapamiętywania i indywidualnego ćwiczenia wymowy, chodzi o to, aby spróbować prowadzić rozmowę w języku, którego się uczysz.